kinkiety

Jaki kinkiet wybrać?

Kinkiet to dekoracyjna oprawa oświetleniowa mocowana na ścianie. Jej przodkami były pochodnie umieszczone wzdłuż korytarzy, a później – świeczniki i lampy. Nawet arystokracja, która mogła sobie pozwolić na luksusowe wiszące żyrandole, często używała kinkietów, aby stworzyć przytulną atmosferę. W tym artykule opowiemy, jak wykorzystać kinkiety w nowoczesnych wnętrzach i jak wybrać piękny i funkcjonalny model.

Dlaczego potrzebujesz lampy ściennej?

Niewielkie na pierwszy rzut oka urządzenie oświetleniowe spełnia w pomieszczeniu szereg ważnych funkcji.

kinkiety
  • Bezpośrednim przeznaczeniem kinkietu jest oświetlenie lokalne . Urządzenie można umieścić w sypialni nad łóżkiem w celu wygodnego czytania, przy lustrze do zabiegów higienicznych i kosmetycznych, przy zdjęciach lub obrazach, aby stworzyć lekkie akcenty.
  • Pełne oświetlenie pomieszczenia. W mieszkaniach z wąskimi korytarzami, małymi łazienkami czy niskimi sufitami nawet kompaktowy żyrandol „pochłonie” przestrzeń. Kilka miniaturowych kinkietów zapewnia dużo światła i harmonijnie komponuje się z wnętrzem.
  • W mieszkaniach jednopokojowych i kawalerkach za pomocą kinkietu można strefować pokój , dzieląc go na miejsce do pracy i spania, kuchnię lub miejsce do nauki. Lekkie akcenty ukrywają również wady renowacji.
  • Oświetlenie domów i działek gospodarczych na zewnątrz .
  • Konstrukcja niektórych lamp jest tak skomplikowana i ciekawa, że ich jedyną funkcją jest ozdoba pomieszczenia . W tym przypadku są postrzegane jako samodzielny element dekoracyjny.

Jakie są kinkiety?

Wśród nowoczesnych kinkietów, próżno szukać modeli, które były atrakcyjne kilkadziesiąt lat temu. Projektanci nieustannie ulepszają wygląd produktów, aby zaspokoić gusta najbardziej wymagających konsumentów. Całą różnorodność składu można sklasyfikować na kilku podstawach.

  • Według rodzaju plafonu. Istnieją modele z całkowicie zamkniętą lub częściowo otwartą kopułą od góry. Z reguły umieszcza się je w łazienkach, korytarzach i korytarzach bez żyrandoli.
  • Zgodnie z projektem . W próbkach rogowych wkład jest przymocowany do wystającej rurki – rogu.
  • Według cech funkcjonalnych . W modelach stacjonarnych nie można regulować kierunku światła i okazuje się, że jest ono rozproszone. W instrumentach obrotowych uchwyt można obracać o 360 stopni. Pozwala to skierować strumień tak, aby oświetlić określony obszar, na przykład podczas czytania lub przy kuchennym stole.