Jak wybrać drewniane łóżko do sypialni?

Łóżko jest najważniejszym elementem sypialni. To od wygodnego łóżka zależy komfort snu, a następnie nasze samopoczucie przez cały dzień. Jak wybierać łóżka drewniane do sypialni, by były eleganckie i komfortowe? 

Jakie drewno wybrać na łóżko? 

Wybór drewna ma ogromne znaczenie. Różne rodzaje drewna charakteryzują się różna trwałością i przede wszystkim kolorem, który determinuje wystrój sypialni. 

Do sypialni w stylu vintage lub rustykalnym sprawdzi się łóżko z drewna dębowego. Jego odcień jest brązowo-zielonkawy lub brązowy. Łóżko wykonane z prostych desek bez zbędnych detali będzie eleganckie i surowe. Idealnie sprawdzi się w sypialni, której właściciele cenią sobie prostotę i powrót do przeszłości. 

Jest to drewno twarde i trwałe, a łóżko z niego wykonane będzie solidne i mocne. Jest to rodzaj drewna, które jest bardzo odporne na uszkodzenia mechaniczne. Jego wadą jest wysoka cena. Trzeba jednak mieć świadomość, że łóżko z drewna dębowego będzie inwestycją na lata. Nie jest to delikatne łóżko, które za moment trzeba będzie wymieniać. Łóżko dębowe będzie przez lata ozdobą sypialni. 

Drewno bukowe również zaliczane jest do wytrzymałych, trwałych i odpornych na uszkodzenia. Jego jasno beżowy kolor jest chętnie wybierany do sypialni małżeńskich, jak i do pokoju dzieci czy nastolatków. Pięknie wygląda również w niewielkich sypialniach. Drewno bukowe wydaje się być delikatne, a jasny kolor optycznie powiększa sypialnię. 

Duża zaletą łóżek bukowych jest ich cena. Jest ona dużo niższa niż łóżek dębowych, dzięki czemu ma dużą rzeszę wiernych zwolenników. 

Łóżka sosnowe mają elegancki jasny kolor, dzięki czemu świetnie wpisują się w niemal każą stylistykę wnętrza. Będą pasowały do sypialni nowoczesnej, skandynawskiej czy industrialnej. 

Zaletą sosny jest brak wchłaniania kurzu, dzięki czemu jest to świetna propozycja dla alergików. Wadą sosny jest jej mała trwałość. Drzewo jest miękki, co powoduje, że jest podatne na uszkodzenia. Z sosnowym łóżkiem należy obchodzić się delikatnie. 

Jak dbać o drewniane łóżko? 

Decydując się na zakup drewnianego łóżka na stronach jak Witek trzeba wiedzieć, że wymaga one starannej pielęgnacji. Wymagają czyszczenia podobnie jak drewniana komoda, szafa czy stolik. Bardzo ważne jest wcześniejsze określenie jak łóżko zostało zabezpieczone. Wosk, lakier bądź farba wymagają innych preparatów czyszczących i należy się do tego stosować. Używanie innych preparatów doprowadzi do szybkiego zniszczenia mebla. 

Drewniane łóżko należy systematycznie przecierać suchą ściereczką. Najlepsza jest mikrofibra oraz  ściereczki antystatyczne. Koniecznie trzeba pamiętać, że preparatu do czyszczenia mebli nie nanosimy bezpośrednio na mebel. Nakładamy go na ściereczkę i delikatnie wcieramy. Nadmiar środka należy usunąć czystą ściereczką. 

Pielęgnacja drewnianego łóżka nie jest ani skomplikowana, ani czasochłonna. Bardzo ważne jest systematyczne czyszczenie mebla wtedy będzie on nam służył przez długie lata. Jednocześnie będzie ozdobą sypialni, która z drewnianym łóżkiem będzie wyglądała elegancko i naturalnie.