Wybór najlepszego stołu do jadalni w małym mieszkaniu

Jadalnia jest jednym z najistotniejszych pomieszczeń w domu. To tam, w trakcie posiłków, zbiera się cała rodzina, by porozmawiać i wspólnie cieszyć się pysznym jedzeniem. Niestety, w niektórych mieszkaniach brak jest przestrzeni na ustawienie bardzo dużego stołu, który zapewni komfort wszystkim zgromadzonym. Co zrobić w takiej sytuacji?

Szybkie powiększanie stołu

Stoły do jadalni można podzielić na dwie kategorie – te o tradycyjnym, kwadratowym bądź prostokątnym kształcie oraz nowoczesne, okrągłe rozwiązania. Niestety, te drugie – o ile pięknie się prezentują – nie są najlepszym rozwiązaniem do bardzo małych mieszkań. Zabierają przestrzeń i sprawiają, że ciężko jest przejść w pomieszczeniu, a przesunięcie na bok niewiele daje – bo stół po prostu nie daje się wsunąć w kącik.

W niewielkich pomieszczeniach znacznie lepiej sprawdzą się rozwiązania okrągłe lub prostokątne. Jeśli domowników jest dwoje lub troje – w pełni wystarczy niewielki, kwadratowy stolik. Gdy zaś mieszkacie w więcej osób – wybierzcie prostokątny stół. W obydwu przypadkach zwróćcie uwagę, by miał on dokładaną część, pozwalającą na powiększenie stołu w razie konieczności. Dzięki temu, gdy odwiedzą Was goście, wszyscy będą mogli komfortowo usiąść.

O czym pamiętać kupując stół?

Ogromne znaczenie mają kwestie estetyczne, jednak te są w pełni indywidualne i podlegają subiektywnej ocenie. Tym, na co każdy bez wyjątku musi zwrócić uwagę, jest materiał, z którego wykonano stół. Jeśli decydujecie się na rozwiązanie stworzone z naturalnego drewna – sprawdźcie, jakim lakierem je pokryto i czy całość sprawia solidne wrażenie.

Gdy zaś wybieracie stół z tworzywa drewnopodobnego – sprawdźcie, czy jest podatny na uszkodzenia, upewnijcie się, że łatwo się czyści oraz – czy cała konstrukcja jest dobrze wykonana.

W każdym przypadku należy także zwrócić baczną uwagę na to, czy krzesła zmieszczą się pod stołem: ma to szczególnie duże znaczenie w małych mieszkaniach, gdzie istotna jest oszczędność każdego centymetra. Co istotne, sprawdźcie też, czy przy stole wygodnie się siedzi: na przykład czy jego wysokość jest odpowiednia w stosunku do krzeseł.