Lokal użytkowy – kupić czy wynająć?

Każda działalność gospodarcza musi mieć swoją lokalizację. Wielu przedsiębiorców rozpoczynając działalność waha się, czy korzystniejsze jest wynajęcie czy kupno lokalu użytkowego. Jakie są zalety i wady każdego z tych rozwiązań?

Wynajem lokalu użytkowego

Zasadniczą zaletą wynajęcia lokalu użytkowego na działalność gospodarczą jest konieczność posiadania mniejszego kapitału. Wynajmując lokale użytkowe najczęściej przedsiębiorcy muszą liczyć się z koniecznością wpłaty kaucji zabezpieczającej, która przeważnie jest równoważna 3 czynszom najmu.

Kupno lokalu wiąże się z zainwestowaniem dużo większej gotówki lub koniecznością ubiegania się o kredyt hipoteczny. Banki nie patrzą przychylnym okiem na przedsiębiorców. Jednak kredyty hipoteczne, gdzie zabezpieczenie stanowi nieruchomość przyznawane są również firmom, które mają krótki czas istnienia. Ważne są dochody, którymi może pochwalić się przedsiębiorca.

W takiej sytuacji przedsiębiorca musi liczyć się z koniecznością wpłaty wysokiego wkładu własnego bądź uzyskania kredytów o wysokim oprocentowaniu.

Modernizacja bądź remont

Lokale usługowe domd.pl przeznaczone do wynajmu często wymagają adaptacji pod konkretną działalność. W zależności od rodzaju prowadzonej działalności może być to nie wielki koszt, który będzie wyłącznie odświeżeniem lokalu użytkowego. Specyficzne działalności, takie jak gastronomia, lokale fryzjerskie, czy przedszkola obwarowane są wieloma przepisami i tu już koszt remontu może okazać się znaczny w zależności od stopnia w jakim trzeba lokal dostosować do istniejących wymogów.

Remontując lokal wynajęty należy mieć świadomość, że rozwiązanie umowy może skutkować koniecznością przywrócenia wyglądu lokalu do stanu poprzedniego.

Warto pamiętać, że posiadając lokal własnościowy w przypadku likwidacji działalności istnieje możliwość sprzedaży pomieszczenia bądź wynajęcia go. Wynajęcie lokalu jest również ratunkiem, gdy okaże się, że miejsce pod działalność nie zostało trafnie określone. Niepowodzenie jednego rodzaju działalności nie znaczy, że inny rodzaj nie przyjmie się w danym miejscu.