Mozaika kamienna – o czym należy wiedzieć?

Bardzo ciekawie w ogrodzie prezentuje się mozaika kamienna, która daje ogromne możliwości aranżacyjne. Można z niej stworzyć coś w rodzaju parkietu, ułożyć motywy zwierzęce czy kwiatowe. do wyboru jest cała masa abstrakcyjnych linii i plam. Ogranicza nas praktycznie tylko nasza wyobraźnia i materiał, którym dysponujemy. Kostki brukowe do ułożenia mozaiki dostępne są w wielu rozmiarach i w razie czego można nawet rozłupać je na jeszcze mniejsze, co pozwala na ułożenie skomplikowanych motywów. Jest to świetna opcja dla osób, które chcą stworzyć unikalny chodnik czy podjazd na swojej posesji.

Mozaika kamienna a niezbędne przygotowania

Kostka brukowa, która posłuży nam do ułożenia mozaiki kamiennej, dostępna jest w dużych ilościach w dedykowanych składach z kamieniem dekoracyjnym. Jeśli zależy nam na oszczędnościach i mamy do ułożenia sporą powierzchnię, warto zdecydować się na zakup kostki brukowej bezpośrednio od producenta. W takim przypadku można liczyć na nawet 50% niższe ceny, co przekłada się na duże oszczędności. Oczywiście trzeba liczyć się z koniecznością poniesienia kosztów transportu kostki. Im zamówimy jej więcej, tym będą one wyższe. Na koszty transportu wpływ też odległość. Z jednej tony kostki kamiennej o wielkości do sześciu centymetrów możliwe jest ułożenie do dziewięciu centymetrów kwadratowych nawierzchni. Podstawowe narzędzia do układania mozaiki kamiennej można kupić bez problemu w sklepie budowlanym Banyo.pl. W przypadku specjalistycznej maszyny warto poszukać wypożyczalni sprzętu budowlanego, skąd możliwe będzie wynajęcie jej na określony czas. Przywieziony na posesję kamień trzeba posortować zgodnie z rozmiarem i odcieniem.

Z jakimi kosztami trzeba się liczyć?

W zależności od tego, na jaki rodzaj kostki brukowej się zdecydujemy, koszty całej inwestycji będą inne. Na uwadze trzeba mieć ceny za tonę. W przypadku kostki bazaltowej ceny zaczynają się od 600 złotych do ponad 700 złotych. Dużo taniej można kupić kostkę granitową – ceny zaczynają się już od 250 złotych, ale mogą sięgnąć do nawet 800 złotych. Z kolei sjenit to średnio 500-700 złotych za tonę. Tłuczeń kamienny to około 50 złotych za tonę, a żwir drobny to średnio 50-60 złotych za tonę. Pasek płukany będzie kosztował nas od ponad 20 do przeszło 30 złotych za tonę, a cement portlandzki więcej niż 10 złotych za tonę.